bıldırcın çiftliği kurmak

Bıdırcın yetişitiriciliği,bıldırcınları et ve yumurta üretimi için yetiştirmek demektir. Bıldırcın yetişitirme işi kolay, karlı ve eğlencelidir. Japon bilim adamları önce yabani bıldırcını evcilleştirdiler ve evcil olarak yetiştirme yollarını buldular. Japonya’ da bıldırcın yetişitiriciliği muazzam şekilde yayılmıştır. Şimdi, dünya genelinde bıldıcınlar ticari olarak et ve yumurta üretimi için yetiştirilmektedir.

Bıldırcın yetişitiriciliği tavuk,hindi ve ördek yetişitiriciliğine göre daha fazla karlıdır. Hemen hemen her türlü hava koşulu bıldırcın yetişitiriliği için uygundur. Bıldırcın eti ve yumurtası çok lezzetli ve besleyicidir. Bıldırcın yumurtaları tavuk yumurtalarına göre daha fazla besleyici özelliktedir. Bıldırcın yumurtaları daha fazla protein, fosfor, demir, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini içerir.

Bıldırcın çiftliği kurmak küçük sermaye ve emek gerektirir.

Bıldırcın Özellikleri

 • Bıldırcınlar çok küçük boyutlu kuşlardır.
 • Yetişkin bir bıldırcın ağırlığı 150-200 gram arasında ve yumurtaları 7-15 arasındadır.
 • Dişi bıldırcınlar 6-7 haftalık yaşta iken her gün bir  yumurta vermeye başlarlar.
 • Yaşamlarının ilk yıllarında ortalama olarak yılda 300 adet yumurta verirler. Yumurta üretimleri ilk yumurta döneminden itibaren kademeli olarak azalmaktadır.
 • Bıldırcın yumurtası insan sağlığı için çok faydalıdır. Tavuk yumurtasından % 2.47 daha az yağ içermektedir.
 • Bıldırcınlar kuluçkaya yatmaz, dolayısıyla yumurtalarını çıkartmak için kuluçka makinesi kullanmanız gerekir.

Bıldırcın yetiştiricilğinin yararları

 • Bıldırcınlar küçük boyutlu kuşlardır, bu nedenle küçük bir yerde yetiştirilebilir.
 • Bıldırcın besleme maliyeti, tavuk ve diğer kanatlı hayvanlardan oldukça düşüktür.
 • Bıldırcınlarda hastalıklar daha azdır ve daha dayanıklıdırlar.
 • Bıldırcınlar çok hızlı büyürler ve diğer kanatlı hayvanlar daha hızlı olgunluğa erişirler.
 • 6-7 haftalık yaşta iken yumurta vermeye başlarlar.
 • Kuluçka süreleri 16-18 gündür.
 • Bir tavuk için gereken bir yerde 6-8 bıldırcın yetiştirebilirsiniz.
 • Bıldırcın çiftliği kurmanın birincil maliyeti düşük olduğundan, bu işe çok az yatırımla başlayabilirsiniz.
 • 1 metrekarelik alanda 6-8 adet bıldırcın yetiştirebilirsiniz.

Bıldırcınların yaşam döngüsü

Bıldırcınlar genellikle 3-4 hayatta kalır. Yetişkin bıldırcınların ağırlıkları 150-200 gram arasında olur. Dişi bıldırcınlar 6-7 haftalık yaşta yumurta üretmeye başlarlar. Yılda ortalama 300 adet yumurta üretirler. Işık varlığı bıldırcınlarda yumurta verimi arttırır. Yumurtalarını genellikle öğlenden sonra bırakırlar. Yeni yumurtada çıkmış bıldırcın civcivinin ağırlığı genellikle 6-7 gram civarındadır.  Pürüzsüz ve sert yumurta kabuğuyla 9 ila 11 gram ağırlığındaki yumurtalar kuluçka ve civciv üretimi için idealdir.

Bıldırcın yetişitiriciliğine nasıl başlanır?

Bıldırcınlar küçük boyutlu kuşlar oldukları için bıldırcın çiftliği kurmak çok kolaydır. Bıldırcın yetişitiriliciği için çok uygun olan 18 çeşit bıldırcın ırkı bulunmaktadır. Bazıları yumurta bazıları ise et üretimi için uygundur. Üretim amacına göre etlik ve yumurtalık olarak iki tiptir. Japon bıldırcını; coturnix bıldırcını, Faroah bıldırcını, ekin bıldırcını veya doğu bıldırcını adlarıyla da anılmaktadır. Bıldırcın ırkları arasında Manchurian Golden, British Range, English White ve Tuxedo gibi ırklar vardır.

Bıldırcınların barınma ihtiyaçları

Bıldırcınları nerede barındıracağınız çok önemlidir. Bıldıcınları yerde veya kafeste yetiştirirken aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 • Bıldırcınları hem yer hemde kafes sisteminde yetişitirebilirsiniz. Ancak kafes sisteminde bıldırcın yetişitirmek yer sisteminde bıldırcın yetitiştirmeye göre daha uygundur. Kafes sisteminde bıldırcın yetiştirmek daha kolaydır, hastalıklar ve sorunlar daha azdır.
 • Düzgün bir havalandırma sistemi yapın, havanın ve ışığın doğru bir şekilde olduğuna emin olun.
 • 50 adet bıldırcını, 120 cm uzunluğunda, 60 cm genişliğinde ve 25 cm yüksekliğinde bir kafeste yetişitirebilirsiniz.
 • Bıldırcın yetişitirmek için plastik bıldırcın kafesleri daha uygundur.
 • Bıldırcın barınaklarına vahşi ve yırtıcı hayvanların girmesini önlemeniz gerekir.

Beslenme

Bıldırcınlarınızı sağlıklı ve verimli olmaları için dengeli beslenme sağlayınız. Yetişkin bir bıldırcın günlük 20 ila 25 gram yem tüketir. Yetişikin bir bıldırcın yemi % 22-24 gram protein içermelidir. Bıldırcınları kırık buğday, susam, pirinç kepeği ile besleyebileceğiniz gibi piyasada satılan daha dengeli rasyonlara sahip bıldırcın yemleri ile de besleyebilirsiniz.

Bıldırcınlarda yumurta üretimi

Bıldırcınlarda yumurta verimi için yeterli ışık varlığı önerilmektedir. Ampül yada ısıstıcı kullanarak yapay ısı ve ışık sağlayabilirsiniz. Bu amaçla 40 ila 100 watt’lık ampül kullanabilirsiniz. Isı ve ışık ihtiyacı mevsime göre değişmektedir. Başarılı bir yetişitirme ve üretim için 5 dişi bıldırcına 1 erkek bıldırcın düşecek şekilde bakmanız önerilmektedir. Yumurta verimi beslenmeye, bakıma, ısı ve ışığa bağlıdır.Yetişkin bıldırcınlar için 21 C ve 16 saat aydınlatma yeterlidir.

Bıldırcın hastalıkları

Hastalıklar bıldırcınlarda diğer kanatlı hayvanlarla karşılaştırıldığında daha az olur. Ama hastalıklardan uzak durmak için iyi  bakım ve yönetim gereklidir. İyi bakım ve yönetim, karlı bir bıldırcın işletmesi için zorunluluktur. Bıldırcın civcivleri ani hava ve sıcaklık değişimine tolerans göstermezler. Aşadıka hastalıklar bıldırcınlar için çok zararlıdır.

 • Koksidiyoz: Bıldırcınlar, koksidiyoz (kanlı ishal) hastalığından etkilenirse, üç boyunca sularına koksiyoz ilacı ilave edin ve bir veterinerden tavsiye alın.
 • Ülseratif Enterit: 1 gram streptomisin ile bir litre su karıştırın ve üç gün boyunca bıldırcınlara servis yapın.

Ramazan önder şen

Havsa – Edirne

2 Comments

Bir Cevap Yazın