Light Susex

Light Susex tavuk – Susex horoz

Light Susex tavuğu et ve yumurta kombine bir ırktır. Bu cins pek çok ülkede popüler olan bir bahçe tavuğudur.

Susex tavuk- Susex horoz
Susex civciv,Susex tavuk,Susex horoz

Sussex tavukları ilk kez ingiltere’de Roma istilasi döneminde üretildikleri düşünülmektedir. Sussex tavukların orjinal renkleri kahverengi, kırmızı ve beneklidir. Kümes hayvancılığı sektöründe büyük bir yeri olan sussex günümüz broiler cinsininde atası kabul edilmektedir. Kahverengi, buff, light, kırmızi, benekli, gümüş,, beyaz renkleri bulunmaktadır.

Edirne’den Light Susex tavuk Light Susex yarka, Light Susex horoz temin etmek için hemen arayın görüşelim. 05332171119

Light Susex yumurta tavuğu özellikleri

Light susex beyaz bir gövdeye sahiptir., kuyruğu ve kanat uçları ise siyahtır. Boynu beyaz üzerine siyah şeritlidir ve çarpıci bir görünümü vardir. Boyun etrafındaki tüyler siyah, tüy kenarlari ise beyaz süslüdür.Sussex tavuklari atik ve uysal bir irktir, her türlü ortama kolayca uyum sağlayabilirler. Geniş bir ortamda bakılırsa daha verimli ve sağlıklı ürerler. Bu cins sicak aylarda kuluçkaya yatar.Light sussexlerin ortalama ağırlıkları ; Horozlarda 4, 1 kg tavuklarda ise 3, 2 kgdir. Açık kahve ile krem rengi arasında değişen iri yumurta verirler. Light sussex tavuğu yılda 220 – 240 arası yumurta verebilir.

Kırklareli`nden Light Susex tavuk, Light Susex yarka, Light Susex horoz temin etmek için hemen arayın görüşelim. 05332171119

Bu tavuk ırkının buff( deve tüyü) ,specklet ( benekli), red(kırmızı), beyaz, gümüş, Colombia türleri mevcuttur. Light Susex tavuk ve yarkalarda beyaz bacak olanları makuldur.

Light Susex tavuklar diğer tavuk ırklarına göre özellikle yarka döneminde biraz narindirler ve özel ilgi isterler.

Susex civciv, Susex yarka,Susex tavuk,Susex horoz temin etmek için;

Ahmet Şen Tavukçuluk

Oğulpaşa köyü- Havsa-Edirne

0533-217-11-19

Tekirdağ’dan Light Susex tavuk, Light Susex horoz, Light Susex yarka temin etmek için hemen arayın görüşelim. 05332171119

Ligorin tavuk

Ligorin tavuklarının özellikleri

Ligorin tavuk ve Ligorin horoz
Edirne de Ligorin tavuk satış

Ülkemizde ve dünyada yumurta tavuğu denildiğinde ilk akla gelen gelen tavuk cinslerindendir. Ligorin tavukları  az yem yer çok yumurta verirler.
Ligorin tavukları ismini İtalya’nın Leghorn şehrinden almıştır. Dünyanın bir çok yerinde yumurtalık tavuk olarak yetiştirilmektedir.
Genel itibari ile renkler beyaz olmasına rağmen beyaza nazaran az sayıda renkleti bulunmaktdır.
Ligorin tavuklarının yaklaşık olarak 16 türü bulunmaktadır.

Yilda 200 – 250 adet yumurta vermektedir. İyi beslemeyle bu oran 300-320 adet de kadar çıkabilmektedir. Ligorin tavukları gurk olmazlar. Ortalama olarak günlük 125 gr. yem yerler. Çok iyi bir yem yumurta dönüşüm oranı vardır yani az yem tüketip çok yumurta yaparlar. Et üretimi için iyi değildirler. Salma gezen tavukçulukta köy yumurtası beyaz olmaz algısı nedeniyle çok fazla tercih edilmesinde kafes ve kapalı entegre yumurta tavuçuluğunda az yem tüketimi ,yüksek yumurta verimi ve iri yumurta verimi nedeniyle çokça rağbet görmektedir.

Yumurta satılan yerlerde ve marketlerde iri boy beyaz yumurta bu tavuk ırkına aittir.

Yüksek yerleri seven ve agresif bir tavuk ırkı olarak bilinsede yumurta üretmeye başladıktan sonra sakinleşirler.

ligorin tavuk ırk özellikleri

Ligorin tavukIrk profili
Irk adıLigorin
Diğer adıLeghorn
Irk amaçYumurtacı
Irk mizaçSakin,çok aktif,gürültücü
GurukÇok nadiren
TarakTek tarak
İklim toleransTüm iklimler
Yumurta rengiBeyaz
Yumurta boyutuBüyük
Yumurta verimlilikÇok yüksek
Tüylü bacaklarHayır
SeyreklikBeyaz çeşidi yaygındır.Diğerleri çeşitleri nadir
Ligorin tavuk çeşitleriBeyaz ligorin,Siyah ligorin,Gümüş ligorin ,Kahverengi,Çubuklu ligorin

Yumurta verimi

Köy tavuklarında yumurta üretimini etkileyen faktörler

Bir tavuk sürüsünün yumurta döngüsü genellikle 12 aylık bir aralığı kapsar. Tavukların cinsine ve mevsime bağlı olarak, yaklaşık olarak yaşları 18-22 haftaya ulaştığında yumurta üretimi başlar. Yumurta üretimi hızla yükselir ve 6-8 hafta sonra yaklaşık % 90′ lık bir zirveye ulaşır. Üretim daha sonra yavaş yavaş azalarak 12 ay sonra yaklaşık % 65 azalır.

Yumurta üretimini etkileyen bir çok faktör vardır. Yumurta üretimindeki ani bir düşüşün nedenini ayrıntılı bir şekilde şoruşturmak gerekir. Yumurta üretmi ,yem tüketimi, su alımı, alınan ışık süresi ve yoğunluğu, parazit istilasi, hastalık ve çok sayıda yönetim ve çevresel faktörler gibi faktörlerden etkilenebilir.

Bulaşıcı olmayan nedenler

Tavuklarda yaşlanma

Tavuklar yıllarca yaşayabilir ve bir çok yıl yumurta üretmeye devam edebilir.  Bununla birlikte, tavuklarda anlamlı bir şekilde verimliliğin düşmesi 2 veya 3 yılı bulur ve bu tavuktan tavuğa göre büyük ölçüde değişir. İyi katmanlar yaklaşık 50-60 hafta yumurta üretir ve tüy dökümüne girerler. Daha bakımsız ve eski tavuklar daha sık deri değiştirir ve daha az tutarlı olurlar.

Yanlış beslenme

Yumurtalık tavuklar maksimum yumurta üretimini sürdürmek için tamamen dengeli beslenmeleri gerekir. Yetersiz beslenme tavuklarda yumurta üretiminin durmasına sebeb olabilir. Tavukların sürekli ve dengeli bir diyetle beslenmeleri gerekir. Birçok kez beslenmedeki dengesizlikler nedeniyle çok iri veya büyük yumurta tavukların üreme yolunda hasara sebeb olur ve birçok durumda ölümcüldür.

Yem hammaddelerindeki eksiklik

Tuz

Tuz tüketmek için hayvanların doğuştan gelen bir istekleri vardır. Tuz eksikliği artan tüy gagalama ve yumurta üretiminde bir düşüş sağlar.

Hayvan yemleri genellikle en çok sodyum klorür formunda tuz ilave edilmektedir. İyot nadiren ayrı bir bileşen olarak ilave edilir. Bunun yerine iyotlu tuz rutin olarak kullanılır. İyot kobalt tuz genellikle geviş getiren hayvanların yemlerinde kullanılır ve kümes hayvanları için herhangi bir sorun olmadan kullanılabilir.  Bu tip tuz genellikle mavidir.

Sodyum vücut sıvı hacmi, kan ph ve uygun ozmotik ilişkileri sürdürmek için önemli rol oynayan bir besin öğesidir. Sürekli düşük tuz alımı iştah kaybına sebeb olabilir. Sodyum eksikliği protein ve enerji kullanımını etkiler ve üreme performansını etkileyebilir.

Klor aynı zamanda bir besin öğesidir. Hidrojen klorür sindirim için önemlidir. Klor, aynı zamanda vücut sıvılarında ozmatik dengenin muhafazası için önemli bir rol oynar. Klor yoksunluğu tavuklarda gürültüye duyarlılığın artmasına ve tedirginliğe sebeb olur.

Kalsiyum

Yumurta kabuğu kalsiyum karbonattan oluşur. Kalsiyum ihtiyacı büyüme dönemindeki ihtiyaçlarına nazaran yumurta döneminde dört kat artış gösterir. Yetersiz kalsiyum tüketimi azalmış yumurta üretimi ve düşük yumurta kabuğu kalitesine neden olur.

Kalsiyum kireçtaşı veya istiridye kabuğundan temin edilebilir. Partikül büyüklüğü kalsiyum kullanabilirliğini etkiler. Genellikle partikül boyutu daha büyük parçacıklar üst sindirim sisteminde muhafaza edilicektir. Bu büyük parçacıklardaki kalsiyum kaynağı yavaş salınır ve bu özellikle yumurta döneminde kabuk oluşumu sürekliliği için önemli olabileceği anlamına gelir.

Periyodik olarak, dolomitik kireçtaşı yem sanayinde sunulmaktadır. Ancak, dolomitik kireçtaşı kanatlı yemlerinde asla kullanılmamalıdır.

D vitamini

D vitamini, normal kalsiyum emilimi ve kullanımı için gereklidir. Yetersiz D vitamini seviyelerinde beslenir ise, uyarılan kalsiyum eksikliği çabuk sonuçlanır ve yumurta üretimi azalır.

Protein

Protein ve proteini oluşturan amino asitlere ihtiyaçları vardır. Tavuklar metobolik ihtiyaçlarıni karşılamak için proteinlerin bir kısmını sentez edemez veya yeterince hızlı sentez edemez. Bu nedenle amino asitlerin yemde bulunması gerekir. Tavukların 22 çeşit aminoasite ihtayacı vardır. Aminoasit gereksinimleri yaşa, büyüklüğe,tip ve cinse göre değişir. Metionin genellikle yem rasyonlarında eksik bulunan aminoasittir. Piliçler yumurta üretimine başladıklarında protein, vitamin ve mineral ihtiyaçları artmaktadır. Yemdeki protein ve aminoasit ihtiyaçları karşılanmazsa yumurta  ve kuluçka verimi azalır.

Yağ

Yemlerdeki yağlar, yağda eriyen vitaminlerin(A, D, E, K) taşınmasına yardımcı olur ve yağdaki bazı vitaminlerin emilimi için gereklidir.

Zehirlenmeler

Tuz

Tavukların tuz ihtiyacı göreceli olarak düşük olmasına rağmen, aşırı miktarı yüksek derecede toksittir ve yumurta verimini azaltır. Yumurta tavukları için gerekli tuz miktarı ve toksit seviyeleri arasında hassas bir denge gerektirir.

Aşırı tuz alımı ıslak pislik oluşmasına sebeb olur. Balık unu, mısır gluteni, et, peynir altı suyu ve ayçiçeği küspesi gibi böyle çeşitli yem maddeleri yüksek seviyeden sodyum içerirler. Bu tür katkı maddeleri kullanıldığında, dietmust tamamlayıcı tuz düzeyi indirgenebilir.

Fosfor

Fosfor ve kalsiyum besin rolü için yakından ilişkilidir. Hem kemik bileşenleridir. Fazla fosfor oranı kalsiyum emilini azaltır. Kalsiyum ve fosfor oranı dengeli olmalıdır.

D vitamini

Aşırı D vitamini tüketimi yumurta verimini azaltabilir.

Mikotoksinler

Yemlik ve suluklar, yumurta üretimini ve genel sağlığını olumsuz etkileyen mikotoksinler üretebilir. Mitoksinle kirlenmiş besinlerle beslenen tavuklarda D ve K vitamini yetrsizliği görülebilir. Bazı mikotoksinlerin yumurta verimini düşüren hormon etkileri vardir. Örneğin mısır kaplarında üreyen alfatoksin olan Aspergillus flavus kapta ve depolama alınında mısırı bozar. Alfatoksin sadece ultraviyole ışık altında tespit edilebilir. Mısır ve diğer tahıllarla ilgili olarak 300 adetten fazla mikotoksin tespit edilmistir.

Botülizm

Botülizm bakteriler tarafından üretilen bir nörotoksin tüketiminden kaynaklanan bir akut zehirlenmedir. Bozulan yem veya çürüyen organik maddeleri tüketmekten oluşur. Havuzlar ve durgun su kaynakları genellikle bu toksinleri içeren alanlardır.

Diğer toksinler

Çok sayıda bitki, bitki kısımları ya da tohum tavuklar tarafından tüketilmeleri halinde değişen derecelerde toksittir. Üretim, çıkış gücü ve yaşama gücü azalabilir. Örnek olarak antifiriz içeren pestisitler, herbisitler, dezenfektanlar, gübre, ilaç, antibiyotik ve diğer kimyasallar, itüzümü, kahve, pamuk tohumu, nohut vb.

Anti koksidiyaller

Antikoksidiyaller (Koksiyoz önlemek icin)  yaygın olarak piliç, damızlık, etçi tavuk yemlerinde kullanılmaktadır. Antikoksidiyaller ticari yumurta tavuğu için notgiven edilir.

Nicarbazin, üreme performansını düşürür. Aynı zamanda yumurta kalitesi ve kuluçka randımanını olumsuz etkiler.

Monensin, yumurta üretimi üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Yönetim hataları

Yem

Tavuklar için besin gereksinimlerini karşılayan tam bir yem olduğundan emin olun. İki hafta ve daha uzun süre çiftlikte saklanan yemler küflü olabilir. Vitamin gücü uzun süre depolamada azalır.

Su

Su genellikle hafife alınır. Su toplam vücut ağırlığı nın % 70 temsil eder . Suya erişimin çok önemlidir birkaç saat boyunca su eksikliği yumurta veriminde düşüşe neden olur. Gerekli olan su miktarı çevresel sıcaklık, bağıl nem, yem bileşimi ve yumurta üretim hızına bağlıdır. Tavukların yedikleri yem miktarının 2 katı kadar suya ihtiyaçları olduğu kabul edilmiştir, ancak su alımı özellikle sıcak havalarda değişir.

Yetersiz gündüz uzunluğu

Tavuklar yumurta üretimini sürdürebilmeleri için 14 saat gün uzunluğu gerekir. Işık yoğunluğu bir kişinin tavuk düzeyinde gazete kağıdı okumasına izin verececek kadar yeterli olmalıdır.

Yüksek kümes sıcaklığı

Yüksek çevre sıcaklığı kümes hayvanlarında ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Yem tüketimi, yumurta verimi, yumurta büyüklüğü, kuluçka olumsuz etkilenir.

Ekoparazitler

Mite,bit, pire hayvanların dışında beslenen organizmalardır.

Mite(Ornithonyssus slyviarum) en yaygın kanatlı akarlarıdır.

Kanatlı biti yumurta ürrtimimi % 20 düşüşe sebeb olabilir, ağır istilalarda yumurta üretimini % 10 ‘a kadar düşebilir.

Pireler, yüz ve kafada tahrişe neden olur ve bazılarında körlüğe neden olabilir.

Endoparazitler

Konak hayvanların içinde yaşayan ve beslenen parazittir.

Nematodlar(yuvarlak solucan) uzun, silindirik ve bölünmemiş endoparazit. Genelikle tavukların gastrointestinal sisteminde belirli alanlarda bulunur.

Tenyalar (sestodlar), beyaz veya sarımsı şerit benzeri kurtlar. Tavukların bağırsak duvarlarına tutunur.

Kümes hastalıkları

Tavuk çiçeği

Tavuk çiçeği ile tavuklar büyümenin yavaşlaması, yem dönüşüm oranında azalma ve yumurta üretiminde keskin düşüş olmasına sebeb olur.

Koksiyoz(kanlı ishal)

Kanatlılarda enterit ve ishal ile karakterize bir protozoon hastalığıdır. Tavuk ve diğer kümes hayvanları yetiştirilen her yerde bu hastalığa rastlabilir. Genel olarak bir veya daha belirti gösterebilir ; kanlı ishal, düşkünlük, zayıflama,ishal, yumurta veriminde ve yem tüketiminde düşüş e neden olur. Tedavide yemlerine veya sularına kanlı ishal ilacı ilave etmek en yaygın yöntemdir.

Enfeksiyoz bronşit,

Enfeksiyoz bronşit son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Her yaştan tavuk bu hastalığa karşı duyarlıdır. Yumurtalık tavuklarda hapşırma, öksürme, nefes almada güçlük gibi solunum belirteleri ve yumurta üretiminde azalmayla karakterizedir. Yumurta kaliteside olumsuz etkilenmektedir. Yumurta kabuk kalitesi ve yumurta veriminde düzensizlikler bir salgının ardından uzun sürebilir. Enfeksiyoz bronşit hastalığının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Sadece sürüler düzenli olarak aşılanması gerekmektedir.

New castle hastalığı

New castle hastalığına bir virüs neden olur. Hastalık sürünün içinde aniden başlayıp hızlı bir şekilde yayılır. Yetişkin yumurta tavuklarında klinik belirtiler; depresyon, iştahsızlık, su tüketiminde azalma ve yumurta veriminde ani düşüşe sebeb olur. Yumurta üretimi sıfıra düşebilir. New castle hastalığı için bir tedavi yoktur. Antibiyotikler sadece sekonder bakteriyel enfeksiyonları önlejek için 3-5 gün verilebilir. Tavuk ve hindilere aşılama ile bağışıklık kazandırılabilir.

Kuş gribi

Kuş gribi kanatlı hayvanların solunum, sindirim ve sinir sistemini etkileyen viral bir hastalıktır. Kuş gribi için herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Yumurta üretiminde azalma hastalığın şiddetine göre değişebilir.

Avian encephalomyelitis

AE, özellikle genç tavukları etkileyen viral bir hastalıktır. Özellikle baş ve boyun bölgesinde titreme ve koordinasyon bozukluğu ile karakterizedir. Yumurta verimi ve kuluçka randımanını olumsuz etkiler. Herhangi bir etkili tedavisi yoktur.

Mycoplasma (crd)

CRD (kronik solunum yolu hastalığı), gözlerde ve burunda akıntı, öksürme, aksırık, yem tüketiminde ve yumurta üretiminde düşüş gibi belirtileri vardır. İyi bakılan sürülerde ölüm oranı azdır. Birçok genel antibiyotik bu hastlalıkta kullanılabilir. Tedavi kesildiğinde tekrar nükseder. Tylosin ve tetrasiklin tedavide yaygın olarak kullanılmaktadır. Enjekte antibiyotikler tedavide daha etkili olabilir. Canlı ve inaktif aşılar yaygın olarak hastalığın olumsuz etkilerini azaltmak için kullanılır.

Kolera

Kanatlı kolerası bulaşıcı bakteriyel bir hastalıktır. Sürüde ani ölümler meydana gelebilir. Yumurtlayan tavuklar follukta ölü bulunabilir. Hasta tavuklarda sulu gözler, akıntılı burun, beyaz veya yeşilimsi sümüksü ishal, hastalık kronikleştikçe irin sinüslerde birikmesi sonucu göz altlarında şişme, yumurta veriminde azalma, bacak ve ayaklarda şişme meydana gelir. Tavular sülfa grubu antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Kolera hastalığın görüldüğünü bölgelerde aşılama tavsiye edilir.

Bulaşıcı nezle (coryza)

Bulaşıcı nezle tavukların bir solunum yolu hastalığıdır. Ortak klinik bulgular; yüz ve sakallarda şişlik, burun deliklerinde kokulu akıntı, nefes almada zorluk vb. sayılabilir. Yem ve su tüketiminde azalma yanı sıra  yumurta üretiminde düşüş meydana gelir.

Sulfadimetoksin tedavide tercih edilen yöntemdir. Sulfadimetoksin başarısız olursa eritromisin tedavide alternatif olarak kullanılabilir.

Diğer sorunlar

Yumurta yiyen tavuklar,

Aşırı yumurta kırılması,

Folluk yerine gizli bir yere yumurtlama,

Yumurta yiyen yılan,

Özet

Köy tavuklarında yumurta verimini olumsuz etkileyen birçok faktör vardir. Yumurta üretiminden bir düşüş meydana gelirse aşağıdaki soruları cevaplayarak nedeni araştırılmalıdır. Ayrıca veterinere danışın.

Tavuklar kaç yaşında ?

Günlük tüketilen yem miktarı ?

Yem tüketim seviyesi son zamanlarda değişti mi?

Yem türünde değişiklik oldu mu ?

Yem küflü mü ?

Günlük ışık miktarı nedir? Işık miktarı değiştimi?

Işık kaynağı nedir?

Kümeslerin durumu nedir?

Tavuklar için yeterli temiz su varmı?

Tavukların durumu nedir?

Tavuklar ne kadar aktifler?

Yumurta kabuk kalitesi nasıl?

Yumurta içi kalitesi ?

Hastalık belirtileri var mı ?

Tavuklar kalabalık mı ?

Herhangi bir parazit işareti var mı?

Tavukların farklı bitkilere erişimi var mı?

Herhangi bir böcek ilacı veya herbisit alanda kullanıldı mı?

Tekirdağ tavuk-yarka-civciv-hindi

Tekirdağ yarka-tavuk

100 adet ve üzeri siparişlerinizde Tekirdağ ilinde ücretsiz nakliye

Tekirdağ yumurtalık tavuk yarka çeşitleri
Tekirdağ yumurtalık tavuk ve yarka çeşitleri

Tekirdağ merkez, Saray, Çorlu,Çerkezköy, Malkara, Muratlı, Marmara Ereğlisi, Kapaklı, Süleymanpaşa, Hayrabolu, Şarköy ilçelerinde Lohman Brown, Nick Brown, Rır, Susex, Austrolop, Saso,, Ataks, Tindet, Lohman sandy, Plymoutht, Ligorin yumurtacı ırkları.

Ahmet Şen Tavukçuluk

Telefon: 0533-217-11-19

Oğulpaşa köyü-Havsa-Edirne

Saso tavuk

Saso ırkı, Fransız menşeili özel hibrit bir ırktır. Mevcut broiler ırkından tamamen farklı olarak Brolierin tüyleri beyaz iken bu pilicin tüyleri kızıl kahverengidir. Saso ırkı anatomik olarak da Brolierden farklılıklar gösteriyor; göğsü ve bacakları daha ince ve daha uzun. Irkı dolayısıyla yavaş büyüme özelliğine sahip olan Sasso ırkı piliç, broiler gibi 45 günde değil, minimum 64 ve üzeri günde kesim olgunluğuna erişiyor. Kümes içinde metrekare başına düşen hayvan sayısı saso ırkı için 10 iken, mevcut broiler için metrekare başına 17 piliçtir. 
Sasso ırkı tavuklar, kapalı kümeslerde gün ışığından yararlanarak yetiştirilebilir. Kümes pencerelerinden bol bol güneş ışığı alarak yetişen bu piliçler, güneş saatine uygun olarak yaşar, gece uyur, gündüz beslenir. Kümeslerde gece suni aydınlatma yapılmasına gerek yoktur.
Beslenmesinde sadece yemlik tahıl ve bitkisel protein bazlı yem kullanılır. Saso tavuklar az ve çift sarılı yumurtlar. Genellikle yağa kaçtığı için az yumurta yaparlar.

Saso tavuk ve Saso horoz temin etmek için;

0533-217-11-19

Brown nick tavuk ırkı özellikleri

Brown nick

Brown nick tavuk ırkı çaprazlama veya melezleme yoluyla üretilen hibrit bir tavuk ırkıdır.

Nick brow tavuk özellikleri
Edirne Kırklareli Tekirdağ İstanbul bölgesi Nick Brown yarka tavuk fiyatları ve satış

Bu tavuk ırkı, 1965 yılında Alman HN İnternational şirketinin uzmanları tarafından üretildi. Avrupa ve ABD en fazla yumurta üretiminde kullanılan tavuk ırklarından biridir.

Yumurta üretimi amacıyla yetiştirilen bu tavuk ırkı düşük yem tüketimi ve yüksek yumurta verimi kapasitesine sahiptir. Yılda ortalama olarak 320-340 adet yumurta üretebilirler. Yeni tavuk yetiştirmeye başlayanlar için sakın mizaçlı , hastalık ve strese dayanıklı bir ırktır.

Dünyada ve ülkemizde gerek kafes tavukçuluğu gerekse salma tavukçuluk yapan yumurta üreticilerinin en çok tercih ettiği ırkların başında gelmektedir. Yumurta boyutunun iri olması tercih sebeblerinden bir tanesidir.

Bu kahverengi yumurtacı tavuk ırkının günlük yem tüketimi ortalama 110-120 Gr. dır. Gezen veya salma tavukçulukta bu oran 10-20 Gr. fazla olabilmektedir.

21 haftalık iken yumurta üretiminde başlarlar . Yumurta üretimi genç tavuklarda 60 Gr. yetiştin tavuklar 70 Gr. kadar olabilir. Bu tavuk cinsi çok nadiren gurk olabilir. Hibrit tavuk ırkı oldukları için orijinal horozları piyasada çok zordur.

Nick brown yarka ve tavuk temin etmek , Nick Brown tavuk fiyatları ve stok bilgisi için lütfen arayınız. 100 adet ve üzeri Nick Brown yarka siparişlerinizde Trakya bölgesinde ücretsiz nakliye.

Lohman Brown tavuk

Lohman brown tavuk özellikleri

Lohmann Brown ticari yumurta üretimi için yetiştirilen bir hibrit tavuk cinsidir. New Hampshires ve diğer kahverengi yumurtacı ırklarla melezleme olarak üretilmiştirler. 

Lohman tavuklar kahverengi – beyaz tüy renklerine sahiptir ve kahverengi renkte orta veya iri boyda yumurta yaparlar.

Yaklaşık 18 haftalıkken, neredeyse her gün yumurtlamaya başlarlar.

Lohman Brown tavuklar çok nadir olarak gurk olurlar. Bu tavuk ırkının hibrit ırk olmasından dolayı horozu çok zor bulunur. Bu tavuk ırkının horozu bulunsa dahi üretilip verim alınmaları zordur. Lohman Brown tavuk ırkı Nick Brown ırkı ile beraber kahverengi yumurta üreticileri tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Lohman Brown kahverengi yumurtacı tavuk ve horoz özellikleri,lohman yumurta özellikleri ve verimi

Lohman tavuklar

Salma tavukçuluk nasıl yapılır?

Salma tavukçuluk, doğal olarak yetiştirilen tavukların ve yumurtaların elde edilmesine olanak sağlayan, organik bir sektörü temsil eder. Gıda sektöründe de artık organik tavuk yetiştirilmesine önem verilmektedir. Aynı şekilde organik yumurta da önem kazanmıştır. Gezen tavukların ve doğal yumurtaların sektörüne uygun şekilde salma tavukçuluk işini yapabilmek için uygun çiftlikleri temin etmekle başlamak gerekiyor. Kümeslerin uzun kısmı güney yönüne bakmakla birlikte, her kümes alanında 6 adet tavuk olması gerekir. Bu şart, kış mevsiminde sıcak kalmaları ve rahat bir şekilde yaşamaları için idealdir. Kümeslerin rahatsız edici ses ve ışık engellerinden de uzak olması gerekmektedir. Kümesler içerisinde uygulanacak her detay, tavukların yaşamı ve verimi açısından çok önemlidir.


Tavukçuluk için en uygun ısı ve ışık dereceleri

Salma tavukçuluk sektörüne uygun şekilde ısı ve ışık ayarlarının yapılması gerekir. Bir tavuk yarka dönemindeyken 10 gün boyunca 24 saat ışık altında kalmalıdır. Korktuklarında birbirlerine yakınlaşmaları ve sıcak kalmaları için yapılır. Sürekli gece olması onları korkutur ve ölümler artar. Diğer dönemlerde günde 17 saat ışık almaları yeterlidir.

 Tavukların sağlıklı bir şekilde yaşaması ve verimli bir yumurta dönemi için kış mevsiminde en az 5 derece, yaz mevsiminde ise en yüksek 25 derece ısı ayarı şartı vardır. Uygun sıcaklıklar sağlanmadığı sürece kuluçka dönemi tehlikeye girer. Tavuklar folluklar üzerine çıkarak ısınmaya çalışır. Tavukçuluk sektöründe en önemli konu sıcaklık olarak kabul edilir. Çünkü tavuklar hassas hayvanlardır ve ani olarak değişen havaya uyum sağlamakta zorlanırlar. 5 derece altı ve 30 derecenin üstü, tavuklar için ölümcül tehlike içerir. Yumurta üretimini de engeller.

Sektör için gerekli malzemeler

 • Tavukçuluk sektörüne uygun üretilen çadırlar
 • Prefabrik ve betonarme alanlar
 • Organik tavukçuluk için üretilen doğal yemler
 • Ani hava değişimlerine karşı kümesler için izolasyon malzemesi
 • Çatıda ışık panelleri kullanılabilir. Böylelikle iç mekana gereken ışık sağlanır.
 • Beton taban üzerine pirinç kabukları ve talaşlar ile hazırlanacak zemin kaplamalar
 • Temizlik ve ilaçlama için araç ve malzeme temini
 • Bakıcıların kümes alanında giymesi gereken iş kıyafetleri
 • Sadece tavukların rahatça girip çıkabileceği kapılar olmalıdır. Ancak sansar ve gelincik gibi tavuklara zarar verebilecek hayvanların girmesine engel olunmalıdır

Kırklareli Tavuk-yarka-civciv-hindi

Kırklareli Tavuk ve Yarka çeşitleri

Kırklareli lohman yarka,susex yarka, Austrolop yarka tavuk,
Kırklareli tavuk yarka
 1. Nick brown ve Lohman brown yumurtalık tavuk ve yarka
 2. Austrolop tavuk ve Yarka – Austrolop horoz
 3. Ataks tavuk ve Yarka – Ataks horoz
 4. Ligorin tavuk ve yarka – Ligorin horoz
 5. Susex tavuk ve yarka- Susex horoz
 6. Rır tavuk- Rır horoz

Babaeski ,Lüleburgaz ,Kofçaz ,İnece ,Demirköy ,Pehlivanköy ilçeleri ve köylerinden Yumurtalık tavuk ve Yarka siparişi vermek için 0533-217-11-19

100 adet ve üzeri tavuk-yarka siparişlerinizde Kırklareli merkez ,Babaeski ,Lüleburgaz ,Kofçaz ,İnece ,Demirköy ,Pehlivanköy ilçeleri ve köylerinde ücretsiz nakliye ve kapıda ödeme.

Kırklareli civciv çeşitleri

Kırklareli etlik civciv

Kırklareli yumurtalık civciv,etlik civciv
Kırklareli civciv çeşitleri
 • Kırklareli 0-3 günlük beyaz etlik civciv
 • Kırklareli 0-3 günlük kırmızı organik etlik civciv
 • Kırklareli 15 günlük Beyaz ve Kırmızı etlik civciv

Kırklareli yumurtalık civciv

 • Kırklareli Karışık köy civcivi
 • Kırklareli Austrolop yumurtacı civciv
 • Ataks ve Lohman dişi civciv

Kırklareli hindi civcivi

Kırklareli beyaz hindi ve siyah hindi
Kırklareli Amerikan siyah hindi civcivi/palazı

Edirne yarka tavuk ve civciv

Edirne ili, ilçe ve köylerinde yumurta tavuğu çeşitleri ve horoz satışı

Edirne ilinden yarka tavuk sipariş vermek için ;

Ahmet Şen 0533-217-11-19

Yumurtalık tavuk, yarka, civciv, hindi, ördek ve kümes hayvanları satış
Edirne, yumurtacı tavuk cinsleri

Edirne ili, ilçe ve köylerinde yumurtalık civciv ve etlik civciv çeşitleri

Edirne ilinden yumurta civcivi ve Etlik civciv sipariş vermek için;

Ahmet Şen 0533-217-11-19

Edirne merkez, Lalapaşa, Süloğlu, Havsa, Uzunköprü, Meriç, Keşan, İpsala uygun fiyata firmamızdan yarka tavuk,civci,hindi,ördek satış
Edirne köy tavukları

Edirne ili , ilçeler ve köyleri hindi civcivi satış

Edirne ilinden siyah ve beyaz hindi civcivi siparişi vermek için;

Ahmet Şen 0533-217-11-19

Siyah-beyaz hindi civcivi
Edirne merkez, Lalapaşa, Süloğlu, Havsa, Uzunköprü, Meriç, Keşan, İpsala uygun fiyata firmamızdan hindi civcivi satış
şimdi ara