evcil ördek yetiştirme

Evcil ördekler

Evcil ördekler, dünyanın birçok yerinde yiyecek ve gelir kaynağı olarak yetiştirilmektedir.

Ördekler et  ve yumurta kaynağıdır. Ördekler diğer kümes hayvanlarının yemlerine göre daha basit yiyeceklerle yetiştirilmektedir. Ördek eti ve ördek yumurtaları yüksek kalitede protein, enerji, çeşitli vitamin ve minareller içermektedirler. Ördekler küçük ve büyük sürüler halinde yetişitirilebilmektedir. Küçük bir ördek sürüsü düşük maliyetle kurulabilir. Daha büyük ve ticari ördek sürüsü oluşturmak için daha yüksek bir yatırım gerekmektedir. Bununla birlikte, büyük sürüler düzgün yetiştirilirse iyi bir gelir elde edilebilir.

pekin ördek civcivi

Ülkemizde en fazla bilinen ve yetiştirilen ördek cinsi pekin ördekleridir. Pekin ördekleri iyi beslendiğinde 7 hafta içinde 3.2 kg canlı ağırlığa ulaşabilmektedirler. Pekin ördelerinin etleri lezzetli, az yağlı ve yabani ördek etleri gibi batak kokmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca iyi yumurta verimine sahip olası nedeniyle pekin ördeği yetiştirilmektedir.

Ördek beslenme

Evcil ördeklerin beslenme şekli kısmen yetiştirilen ördek sayısına bağlıdır. Evcil ördekler yem bulabilecek alanlara erişimi var ise yeşil bitkiler, böcekler, salyangoz, kurbağa ve tahıl gibi yiyecekleri tüketerek hayatta kalmaları, büyümeleri, ve yumurtlamaları mümkündür.

Bu koşullar altında ördekler çok yavaş büyür ve az miktarda yumurta üretirler. Daha çabuk büyümesi ve yumurta üretmesi isteniyorsa tahıllarla beslenmeleri gerekmektedir. Daha fazla performans istenmesi halinde ördek yemleri veya tavuk yemleri ile beslenmeleri gerekir.

Ördekler için günde 8-12 saat bol miktarda temiz içme suyu bulundurulmalıdır. Bazı yönetim sistemlerinde, binaların veya kümeslerin kuru kalmasını sağlamak için gece suyun kapatılması uygundur.

Ördek sağlığı

Ördek ve diğer kümes hayvanlarını birarada yetiştirilmemelidir.

Ördeklerin hastalıklara karşı direncini düşürecek çevresel stresi en aza indirin. Beslenme,temizlik ve havalandırmaya dikkat edin.

Hububat tahıllarında ve yağlı tohumlarda hasat öncesi ve sonrasında üreyen mantarlar, ördekler için  zararlı olan birtakım toksinler üretir. Bu maddenin en toksik maddesi aflatoksin adı verilen bir toksin grubudur. Aflatoksinler, Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus adlı mantarlar tarafından üretilmektedir . Ördekler bu toksinlere karşı oldukça hassastırlar. Çok küçük miktarlar yüksek mortaliteye neden olur. Islak hasat koşulları mantarın üremesini teşvik eder.

2 Comments

Bir Cevap Yazın