Yetiştirme amacına uygun tavuk cinsi seçimi

Eğer tavuk yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey türünü seçmektir. Farklı tavuk ırkları mevcuttur. Tavuk seçiminiz büyük ölçüde besleme amacınıza, ortam ve türüne bağlı olacaktır.

siyah austrolop tavuk
et ve yumurta kombine ırk austrolop tavuk.

Eti için tavuk yetiştirmek için çeşitli tavuk ırkları vardır.  Kısa zamanda et et için tavuk yetiştirmek isterseniz beyaz etlik (broiler) veya kırmızı etlik (red broiler/saso)  tavuk bakabilirsiniz. Etlik civcivler besleme ve bakım koşullarınıza göre 35 – 60 gün içinde kesimlecek kiloya gelir. Daha uzun sürede büyütmek için Telli kanatlı horoz ırkı civcivler bakabilirsiniz 6 – 7 ay içinde kesime hazır hale gelir.

Evcil hayvan olarak veya hobi olarak tavuk besleme amacınız varsa saray tavuğu  ,denizli, sussex, Wyandotte, Rhode Island Red,  Orpingtons , Australorp vb tavuk ırkları alabilirsiniz.

 

light suusex tavuk ve horozu
beyaz bacak light sussex tavuğu ve horozu

Yumurta için tavuk beslemek için Lohman brown, brown nick, atak s , ligorin ırkı tavuklar bakmanızda fayda vardır. İyi bakım ve beslenmeyle 12 ay bu ırklardan yumurta alabilirsiniz. 12 ay yumurta alabilmeniz için yazın sıcak ve kışın soğuk havalardan korumanız gerekmektedir.

trakya bölgesi canlı tavuk-horoz satışı
Ataks-Lohman brown-Nick brown tavuk

Bir cevap yazın