kendi tavuk yemimizi yapma

Organik tavuk yemi yapımı

Tavuklar söz konusu olduğunda protein ve kalsiyum bakımından zengin, besleyici ve dengeli bir tavuk yemi ile beslenmeleri önemlidir.

Ticari olarak üretilen tavuk yemleri pişirilip işlemden geçirildiği için tavuk ve yumurta sağlığı için gereken besin ve vitaminlerin önemli bir kısmı yitirir.

organik tavuk yemleri
salma tavukçuluk için tavuk yemi

Kendi tavuk yeminizi yapmanız tavuk yemindeki içeri tam olarak bilmenizi sağlar.

  • Yulaf : Kalsiyum ve protein açısından zengindir. Bağışıklık sistemini destekler.
  • Ayçiçeği: tavuklar için büyük bir protein kaynağı aynı zamanda güçlü kemik yapısı için gerekli olan magnezyum ve bakır içermektedir. Tavuk sağlığı için gerekli olan E ve B vitaminlerinide içermektedir, bu nedenle tavuk yemlerinizin ayçiçeği içerdiğinden emin olun.
  • Keten tohumu: Omege-3 içermektedir, protein, b vitaminleri ve minerel açısından zengindir.,
  • Buğgay: Tavuklar için bir numaralı enerji kaynağıdır. A,C,K,B12,B6 vitaminleri, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir.
  • Kırık mısır: Mısır tavuklar açısından büyük bir besin sahip değilken, tavuklara enerji verir. Yumurta sarısının renginin koyulaşmasını veya portakal sarısı renginde olmasını sağlar.
  • Mercimek: Tavuklar için mükemmel bir protein kaynağıdır, bu nedenle tavuklarınızın lezzetli ve büyük yumurta vermesini isterseniz tavuk yeminize mercimek ilave ediniz.

Bu tavuk yemine ilave olarak lahana,havuç kabukları,yumurta kabukları,yoğurt,ekmek kabukları,soğan vb. evsel atıkları ilave etmelisiniz.

Tavuklarınıza haşlanmış yumurta vermek sıkıntı çıkarmaz, çiğ yumurta vermek tavukların kendi yumurtalarını yemelerini teşvik eder.

Bir Cevap Yazın