tavuklara doğal antibiyotik: sarımsak

Sarımsağın tavuklara faydaları ve  kullanımı

Sarımsak tarih boyunca yemek ve ilaç olarak kullanılmıştır. Sarımsak insanlar kadar kümes hayvanlarına da faydası vardır. Sarımsak tavuk ve kümes hayvanlarında iç parazit ve solunum yolları hastalıklarına karşı etkili bir ilaçtır.

Sarımsak tavuk ve kümes hayvanlarında doğal antibiyotik olarak virüs,bakteri,mantar,küf ve parazitlere karşı etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kümes hayvanlarındaki en yaygın bakteriyel hastalıklardan aspergillus, Candida, Salmonella ve Staphylococus a karşı çok büyük etkisi vardır.

Sarımsağın kümes hayvanlarının bağışıklık sistemini güçlendirici ve uyarıcı etkisi vardır.

Taze ezilmiş sarımsağı tavukların yemlerine ve sularına ekleyebilirsiniz.

Not: Sarımsağı tavuklarda dikkatli kullanmak gerekir, çünkü sarımsak yumurta kokusunu değiştirmektedir

Sarımsaklı bal şerbeti

sarımsakla tedavi
kümes hayvanlarına doğal antibiyotik sarımsak

Sarımsak ve bal şerbeti karışımı kümes hayvanlarının solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için en iyi yollardan biridir.

Sarımsağın tavuklarda solunum yolu hastalıkları ve enfeksiyonlar için kullanımı;

5 litre suya 3 çorba kaşığı bal ve 5-6 diş ezilmiş  sarımsak koyup 24 saat demlemeye bırakın. Balın suda daha kolay erimesi için ılık suyu kullanabilirsiniz. Sarımasağın taze ve çiğ olması etkiyi arttırır.

Su içemeyen/içmek istemeyen hayvanların ağızlarına 5-6 damla karışımdan verebilirsiniz. Bu karışımın üç gün sonra tavuklarınızda faydasını görüceksiniz.

Ramazan Önder Şen

Havsa-EDİRNE

ramazannderen@yandex.com

11 Comments

Bir Cevap Yazın