tavukçulukta içme suyunun önemi

İçme suyu kalitesi

Su tavuk ve kümes hayvanların genel salığı ve sindirim sağlığı açısından çok önemlidir.

Su tavukların beslenmesinde çok önemli bir besindir. Bir tavuğun %50 si, yumurtanın %65 i sudan oluşmaktadır.

Temiz, taze içme suyu tavuklar için çok önemlidir ve bazı hastalıkların ortaya çıkmasını ve yayılmasını önler. Aşağıdaki hastalıklar içme suyundan kaynaklanabilir.

Kirli ve bayat içme suyundan dolayı boğazda mantar hastalığı oluşabilir.

Suyun içindeki toksit maddeler nedeniyle tavuklarda yosun zehirlenmesi meydana gelebilir.

Tavuklarda su eksikliği Gut ve Tuz zehirlenmesine yol açabilir.

Su günlük olarak değiştirilmeli ve su kapları temiz tutulmalıdır. Taqvukların su kapları sert bir el fırçası temizlenmeli ve su kaplarını haftada bir kez çamaşır suyu ile iyice temizlenmelidir.

Tavuk ve kümes hayvanlarının su ve su kaplarındaki yeşil yosun hastalık habercisidir. Bu su kapları bakteri içermektedir ve tavuların bu kaplardan su içmesi durumunda er yada geç hastalık oluşmasına neden olacaktır.

Sıcak havalarda, suluk veya su kapları gölge yerlere yerleştirilerek suyun serin tutulması gereklidir. Soğuk havalarda suyun donması önlenmeli ve sürekli su bulunmasına dikkat edilmelidir. Kışın tavuk ve kanatlı kümeslerinde suyun buz tutması için suya bir damla zeytin yağı damlatmak suyun buz tutmasını engelleyecektir. Tavuklara sağladığınız suyun tat ve kalitesini test ettirmeniz yararlı olacaktır. Genellikle insanların içebileceği sudan tavuklara verilmesi gerekir.

Tavuklar sağladığınız tadını sevmiyorsa yeterince su içmezler.

Tavuklar uzun süre susuz kalırsa yumurta üretimi azalmaya yada durma meydana gelir. Eğer tavuklar 24 saatten fazla süre susuz kalırsa uyuşuk ve kambur şekilde etrafta şaşkın bakarlar. Hemen taze ve temiz su sağlanmalıdır. Yerinden kalkamayacak durumdaki tavuklarınıza ağızına şırıngayla su verin. Tavuklarınız 24 saatten fazla süreyle susuz kaldığında yumurta üretmeleri 3 hafta kadar durabilir.

Bir Cevap Yazın