trakya bölgesi canlı tavuk-horoz satışı

yeni başlayanlar için tavuk ırkları

  1. Rhode island red
  2. Ülkemizdeki melezler ırklar (lohman brown, brown nick, atak s)
  3. Plymouth rock
  4. Ligorin
  5. Sussex

1.Rhode Island Red (RIR)

Amerika’nın Rhode Island eyaletinde koyu-kırmızı renkli horozları ile tanınmış bir ırktır. Orta ağırlıkta çok iyi yumurtlama kapasitesine sahip bir ırktır. Ortalama canlı ağırlıkları horozlarda 3,9 tavuklarda 2,9 kg’dır. Rhode Island Red tavuklar elverişsiz barınak ve zayıf bakım şartlarına diğer tavuk ırklarına göre daha iyi uyum sağlayabilirler. Sergi hayvanı olarak da kullanılabilirler.

2. Melez Irklar:

lohman civciv
kahverengi yumurtacı lohman brown

Kahverengi melez bir tavuk ırkıdır. Yaklaşık olarak 18 haftalık yumurta vermeye başlarlar. Yılda tahminen 300 adet kahverengi yumurta verirler.

nick brown horoz tavuk
brown nick yumurta tavuğu

 Kahverengi melez bir tavuk ırkıdır. Yaklaşık olarak 12-14 haftalık yumurta vermeye başlarlar. Yılda tahminen lohman brown ırkı tavuk gibi 300 adet kahverengi yumurta verirler.

yerli ırk yumurta tavuğu ataks
atak s yumurta tavuğu

Atak s siyah melez bir tavuk ırkıdır. Yaklaşık olarak 16-18 hafta arasında yumurta vermeye başlarlar. Yılda tahminen 280-300 adet yumurta verirler..

 3.Plymouth Rock:

pleymut tavuk
Plymouth rock tavuk

Plymouth rock tavuk et ve yumurta üretimi için uygun çift amaçlı bir cinstir. Plymoyth rock tavuk ABD kökenli bir ırk olup rocks veya çubuklu rock olarak bilinmektedir. Plymouth rock küçük çiflik veya bahçede yetiştirmek ideal bir tavuk cinsidir. Soğuğa karşı dayanıklı bir tavuk ırkıdır. Plymouth rock tavuk ırkı, 19.yüzyılın ortasında New England’da geliştirildi. Bu cins ABD ve bazı ülkelerde çok popülerdir. Plymouth rock tavuklar uysal, sakin, et ve yumurta üretimi için mükemmel bir ırktır. 1920’lerde çubuklu plymouth rock broiler tavuk endüstrisi için temel ırklardan biriydi.

4. Ligorin:

leghorn tavuk-civciv
beyaz ligorin yumurta tavuğu

Ülkemizde ve dünyada yumurta tavuğu denildiğinde ilk akla gelen gelen tavuk cinslerindendir. Ligorin tavukları az yem yer çok yumurta verirler.
Ligorin tavukları ismini İtalya’nın Leghorn şehrinden almıştır.Leghorn dünyanın bir çok yerinde yumurtalık tavuk olarak yetiştirilmektedir.
Genel itibari ile renkleri beyaz olmasına rağmen beyaza nazaran az sayıda renkleri bulunmaktdır.
Ligorin tavuklar yilda 200 – 250 adet yumurta vermektedir. Ligorin tavukların iyi beslenmesiyle bu oran 300-320 adet de kadar çıkabilmektedir. Ligorin tavukları gurk olmazlar. Ortalama olarak günlük 125 gr. yem yerler. Çok iyi bir yem yumurta dönüşüm oranı vardır yani az yem tüketip çok yumurta yaparlar. Ligorin tavukları ve horozları et üretimi için iyi değildirler.

5. Sussex:

light suusex tavuk ve horozu
beyaz bacak light sussex tavuğu ve horozu

Sussex tavuğu et ve yumurta kombine bir ırktır. Bu cins pek çok ülkede popüler olan bir bahçe tavuğudur.Sussex tavukları bilk kez ingiltere’de Roma istilasi döneminde üretildikleri düşünülmektedir. Sussex tavukların orjinal renkleri kahverengi, kırmızı ve beneklidir. Kümes hayvancılığı sektöründe büyük bir yeri olan sussex günümüz broiler cinsininde atası kabul edilmektedir.

Yumurtacı tavuk seçimi ve yumurtalık tavuk seçerken dikkat edilecekleri hakkında bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiz.

Bir cevap yazın