tavuklarda ılt hastalığı

Kanatlı hayvanlarda Enfeksiyöz Laringotrachetis (ILT)

Tavuklarda ve kanatlı hayvanlarda solunum hastalığına yol açan herpes virüs ailesine ait çok zararlı virüstür.

Virüs kanatlı hayvanlara hava yoluyla bulaşır. Virüs hayvanların nefes yoluna yerleşir ve nefes borusunun iltihaplanmasına yol açar. Kanatlı hayvanlar ötecekmiş gibi nefes almaya başlar. Çok şiddetli vakalarda iltihap o kadar şiddetli hal alır ki hayvanların nefes borusu kanamaya başlar . Bu kan hayvanların nefes borusunu tıkar ve hayvanlar boğularak ölür.

Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi, antibiyotikler hastalığı iyileştirmez ancak ikincil bakteriyel enfeksiyonları önleyebilirler. İltihaplanmayı önlemek için antibiyotik tedavisi yapılabilir ve hayvanların nefes borusundaki kanlı pıhtı çıkarılabilir.

Bu hastalığın kesin bir şekilde teşhis edilmesi zordur. IBV ve Mycoplasma hastalıklarınla karıştırılabilir.

tavuk hastalıkları crd
tavuklarda ve kümes hayvanlarında görülen solunum hastalıkları

ILT hastalığındaki en büyük problemlerden biri tavuklara ILT bulaştıktan sonra hastalığın ömür boyu sürecek olmasıdır. İyileşme belirtisi gösteren veya iyileşen tavuklarda hastalık tekrar kendini göstebilir. Bunun nedeni iyi havalandırılmamış kümesler ve tavuk çiflikleridir.

Enfekte olduğunu bildiğiniz tavuk veya kanatlı hayvanların varsa kümes veya bakım yerleriniz temiz olması çok önemlidir. Kanatlı hayvan kümeslerinin havalandırmasına dikkat edin ve kış aylarında havalandırmayı eksik etmeyin.

Bu hastalığı aşısı var, ancak büyük doz paketleri halinde ve çok hassas bir şekilde uygulanmalıdır.

Kümesinizde ILT hastalığı ve başka herhangi hastalık  varlığından şüpheleniyorsanız, hasta olan olan tavukları ayrı bir yerde tedaviye devam edin. Kümesinizdeki hayvanları başka bir yere alma veya dışarı çıkarma olanağınız varsa kümes temizlenmeli ve sonra deterjanla yıkanmalı ve uygun bir dezenfektan uygulanmasından sonra kurumaya bırakılmalıdır. ILT virüsü marek hastalığı virüsünün uzaktan akrabasıdır ve marek hastalığına karşı etkili bir dezenfektan, muhtemelen ILT virüsünü başarıyla yok edecektir.

2 Comments

Bir Cevap Yazın