tavuklarda solunum hastalıkları

Tavuklarda en yaygın görülen şikayetler hırıltılı solunum, hapşırma ve öksürüktür. Solunum hastalıklarında hırıltılı solunum bir veya daha fazla tavukta kendini göstermektedir.Hasta tavuklarda burun akıntısı ve köpüklü gözler vardır. Ağır vakalarda tavuklarda şişmiş sinüsler ( göz çevresinde şişlik) , yememe ve aşırı durumlarda ölür.

trakya bölgesi canlı tavuk-horoz satışı

Tavuklarda solunum hastalığı için zemin hazırlayan faktörler :

Herhangi bir stes durumlarında altta yatan hastalık  kendini  göstermeye başlayabilir. Bu stres sıcaklık,nem ,kalabalık ortam, taşınma gibi sebeblerle kendini gösterebilir.

Bu gibi şikayetlerde genellikle antibiyotik tedavisi tavsiye edilir. Genel olarak kümes hayvanlarının tümüne verilmesi tavsiye edilir. Enrofloxacin (baytril- enrocure) antibiyotik solunum hastalıklarında genellikle tercih edilen bir antibiyotiktir. Ama bu antibiyotik her zaman tüm solunum yolu hastalıklarında kullanılabilen veya tercih edilen bir ilaç olmayabilir. Size tavsiyemiz bölgenizdeki bir veteriner hekimden destek almanızdır.

Tavuklarda aşağıdaki hastalıkların bir veya birkaçı solunum yolu hastalıklarına yol açabilir.

Mikoplazma Gallisepticum

Mikoplazma Gallisepticum tavuklar,hindiler,güvercin ve kümes hayvanlarında görülen bir hastalıktır. Genellikle şişmiş sinüsler, hapşırma ve köpüklü sulu gözler ile ilişkilidir. Bazı durumlarda eklemlerde şişlik ve ayakta topallığa neden olabilir.

Bir kez enfekte olan tavuk ve kanatlı hayvanlardaki klinik belirtiler tedavi ile iyileşebilir ancak tekrar aynı hastalığın görülebileceğini unutmayın.

Avian Rhinotracheitis (şiş kafa sendorumu)

Tavuk,hindi,beç tavuğu ve sülünlerde görülen viral bir hastalıktır. Kilo kaybı,yüz ve kafa şişmesi,göz ve burun akıntısı,sinüslerde şişme ve nefes almada zorluk gibi belirtileri vardır. Antibiyotik,multi vitaminler ile hastalık kontrol altına alınabilir.

Bulaşıcı Bronşit (İB)

Bulaşıcı Bronşit (İB)genellikle  genç tavuk ve hindilerde  hapşırma, hırıltılı solunum,köpüklü gözler ve şişmiş sinüsler neden olan Corona virüsüdür. Ancak Mikoplazma gibi yine yumurta kabuğu rengi ve yumurta kalitesi değiştirirebilir. Tedavisi ilk günden aşılamadır.

Enfeksiyöz Laryngotracheitis (ILT)

Viral hastalıklar antibiyotiklere cevap vermez.Herpes virüsünün tavukların üst solunum yollarında hastalığa olmasıdır.  Nefes yollarının mukus ile tıkanması nedeniyle ölümler boğulmadan olur. Myoplasma da olduğu gibi tavuklar portör olarak kalır ve herhangi bir stres anında geri döner.

Tavuklarda ILT hastalığı için daha detaylı bilgi için bu linki ziyaret ediniz.

Tavukların ve kanatlıların solunum yolu hastalıklarını önlemenin en iyi yolu :

  • Kümesinizdeki nüfus yoğunluğuna dikkat edin. Çok fazla kabalık ortamda hastalık çıkması ve yayılma riski daha fazladır.
  • Kümesinizdeki havalandırmaya dikkat edin. Tabiki havalandırma yapıcam derken tavukları hava cereyanında bırakmayın.
  • Yemlik ve suluk vb. kümes ekipmanlarını düzenli aralıklarla temizleyin.
  • Kümesinizi yılda en az iki kere dezenfekte edin.
  • Tavuklara stresli durumlarda (yer değiştirme,sıcak-soğuk havalarda,tüy döküm vb) vitamin,mineral,multivitamin,probiyotik verin.
12 Comments

Bir Cevap Yazın