Veterinerler Hangi Tür Hayvanı Tedavi Edemezler?

Öncelikle halkın büyük bir çoğunluğu tarafından yanlış bilinen bir şey ”Veteriner” kelimesinin anlamıdır. Çoğu insan tarafından hayvan doktoru veya hayvan anlamına geldiği düşünülmektedir. Baytar kelimesiyle eş anlamlı kullanılır, ancak Veteriner kelimesi bunlardan bağımsız apayrı bir anlam taşımaktadır. Dilimize Fransızcadan geçen ‘Veterinaire’ kelimesi dilimizce veteriner olarak kullanılmıştır ve Hayvanların hastalıkları ile ilgili anlamını taşımaktadır.

Veteriner hekimlerin tedavi alanı çok geniş familyaları kapsamaktadır. Evcil hayvanlar, kedi, köpek, kanatlı, at, domuz, yaban hayvanı (vahşi yaşam), su hayvanları, sürüngenler gibi binleri aşkın hayvan tür ünün sağlık devamlılığı, tedavi ve refahı için çaba sarf etmektedirler.

Veterinerler hangi tür hayvanı tedavi edemezler? sorusunun cevabı ise Omurgasızlar, tek hücreliler, insekt, akar gibi canlılar veteriner hekimlerin tedavi alanı dışında kalmaktadır. Türkiyede ki çevresel faktörler, eğitim sistemi, veteriner fakültelerinin kapasitesi, alet ekipman, uygulama ve teorik bazı yetersizlikleri sonucunda veteriner hekim mesleği pek istenilen düzeylere ulaşamamıştır. 5 yıllık eğitim öğretim sonrası veteriner hekim olunmaktadır. Bu eğitim sürecinde üzerinde ağırlıklı durulan hayvan türleri ise kedi, köpek, at, domuz, ve kanatlı familyasına ait tavuklardır ve çeşitli illere bölgelere göre eğitimin orada yoğunlaşan hayvan popülasyonuna kaydığı görülür.

İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde daha çok Büyük baş diye nitelendirilen sığırcılık-koyunculuk hakimdir. Büyük şehirlere bakıldığında küçük hayvan (pet) daha hakimdir. Kanatlı tecrübesi genellikle mezun olan veteriner hekimlerin kanatlıya ait tavukçuluk veya kuşçuluk sektörlerinde kendilerini geliştirmeleri ile mümkündür. Bu sebeple daha çok yeni mesleğe başlayan veteriner hekimler aldıkları eğitim dahilinde Sığır, koyun, keçi, kedi, köpek tedavileriyle ilintili bilgilere sahiptir. Yurtdışında ise durum farklıdır Afrika yada özellikle eyalet sistemi ile yönetilen Amerika’nın farklı bölgelerinde her tür hayvanın varlığına rastlanıldığından popülasyona hitap edecek güç ve bilgide veteriner hekimlerin yetişmesi gerekmektedir. Bir sığırı tedavi veya opere edebilecek yeri geldiğinde bir kedi, köpek, kuş veya sürüngen her türlü hayvana hitap edecek özellikte klinikler mevcuttur. Ancak ülkemizde durum tek hayvan türüne odaklanmaktadır.

kırklareli tavuk veterineri
Abdullah Muslu

Bir Cevap Yazın