yumurta tavuklarında prolabsus

Tavuklarda prolasus/bağırsakların dışarı çıkması

Prolapsus, bir yumurta tavuğunun çok genç yaşta yumurtlamaya başladığı normalden daha büyük bir yumurta yaptığı ve aşırı yağlandığı zaman meydana gelir. Kloakın kısmen dışarı çıkmasıyla kendini gösterir. Hemen önlem alınmazsa durum kanama,enfeksiyon ve ölümle sonuçlanabilir.

Prolasus’un nedenleri

Normalden hafif veya ağır hayvanlar

Normalden ağır olan tavuklar genel kas zayıflığı ve daha büyük yumurta yapma eğiliminden dolayı prolasusa karşı daha eğilimlidirler. Tavukların üreme organlarını çevreleyen fazla miktardaki yağda bağırsakların dışarı çıkmasına neden olabilmektedir.

Erken ışık uyarımı

Artan gün uzunluğunun üreme organlarının gelişimini ve cinsel olgunluğu uyarmaktadır. Tavukların üreme organlarının tamamen olgunlaşması nedeniyle prolasus riski bulunmaktadır.

Dengesiz yem rasyonları

Tavuk yemlerindeki kalsiyum kasların yapısı ve gücü üzerinde etkisi vardır. Yetersiz kalsiyum, yumurta kabuğu ve kas yapısını olumsuz etkilemektedir. Kas zayıflığı nedeniyle yumurta kanalı tavuk yumurta yaptıktan sonra daha uzun süre dışarıda kalması, bu kısmın diğer hayvanlar tarafından gagalanmasıyla ölüme neden olabilmektedir. Tavuk yemlerinde kalsiyum ve fosfor oranına dikkat etmek gereklidir.

Yumurta tavuklarının uzun süre düşük proteinli yemlerle beslenmesi nedeniyle tavuklarda yetersiz tüy gelişimi ile birlikte stres ortaya çıkmaktadır. Bu durum yumurtlamadan sonra kloak bölgesinin uzuzn süre açıkta kalmasına ve hayvanların bu bölgeyi gagalamasıyla kanibalizm ile birlikte prolasus ortaya çıkmasına sebeb olabilmektedir.

Tavuk sürüsünün verim dönemi

Prolapsusun , tavuklarda en yüksek yumurta verimi ve en iri yumurta üretim zamanında ortaya çıkması muhtemeldir. Çünkü hayvanların metobolizmasına üzerine artan bir talep olmaktadır.

Çift sarılı yumurtlama

Bu tip iri yumurta tavukların yumurta kanalını gerecek ve yumurta kanalı kaslarını zayıflatacaktir. Kloak kaslarının dışarıda kalma süresi artacaktir.

Yüksek ışık yoğunluğu

Yüksek ışık yoğunluğu altındaki hayvanlarda daha fazla prolapsus görülmektedir. Yüksek ışık yoğunluğu altında daha fazla çift sarılı yumurta oluşumu ortaya çıkabilir.

Bağırsak iltihaplanması

Tavuklarada ishale sebeb olan tüm hastalıklar prolapsusa sebeb olabilir.

Prolabsustan korunma

  • Tavuklar dengeli tavuk yemi rasyonları ile beslenmelidir.
  • Tavuk kümeslerinin pencereleri ışığı az geçiren veya tamamen geçirmeyen malzemelerle kaplanmasıyla ışık yoğunluğu düşürülmeli ve ampüllerin düşük voltlu olanları tercih edilmelidir.
  • Sorun hala devam etmekteyse kırmızı renkli ampuller kullanmak gagalama eğilimi azaltmaktadır.

Tedavi

Temiz suyla bölge temizlendikten sonra çıkan bölge yavaşça içeri itilmeli ve iltihaplı bölgeye antibiyotikli krem sürülmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sularına 4-5 antibiyotik konmalıdır.

Bir Cevap Yazın