yumurtanın besin değeri ve mönülerdeki yeri

doğal yumurta
yumurta

Yumurta beslenmede önemli rolü olan bir gıda maddesidir.

Hindi, kaz, ördek yumurtası yenebilsede de en çok kullanılan tavuk yumurtasıdır.

Yumurta vücut içim gerekli protein, madensel tuz, ve vitamince çok zengindir. Yumurta vücut için gerekli olup sentezlenmiyen amino asitleri ihtiva eder. Bu bakımdanda önemli bir besindir.

Yumurta çocuklar, zayıf ve hastalıktan kalkan kimseler için kuvvetli bir besin maddesidir. Çocukların büyümesinde, yetişkinlerin gelişmesinde, yaşlıların eskiyen kısımlarının onarılmasında yardım eder.

Yumurta akı proteince, sarısı ise yağ, demir ve fosforca zengindir.Yumurta saçlar ve tırnaklar için gerekli kükürtlü proteinleri ihtiva eder. Saç yıkama sampuanlarının yapılmasında da yumurta kullanılır. Bol miktarda yumurta yendiğinde bunlara lüzum kalmaz.

Plymouth rock tavuk yumurtası

Pişirilince  sindirimi daha kolaylaşır. Az pişmiş yumurta 2 saatte çok pişmiş yumurta yumurta 3 saatte sindirilir.

Her insanın mutlaka en az bir adet yumurta yemesi gereklidir. Böylece vücuda gerekli proteinin 6-10 gramı yumurtadan sağlanmış olur . Bunun yanında bir yumurta 75 kalori verir. A,D ve B vitaminleri vardır. yumurtalar mönülerde çorbadan sonra gelir. Eğer çorba yoksa ilk yemek olarak da verilebilir. Yumurta et yerine geçen bir besin olduğu için etin verileceği zamanda sofraya gelir. Bir sofra hem et, hem yumurta olmaz. Bu bakımdan çorbadan hemen sonra verilmelidir. Bazı hallerde etle beraber de bulanabilir. Soğuk büfe gibi ; etle beraber yumurta yemeği de yemek listesinde yer alımışsa önce yumurta, sonra et,tavuk vs. servisi yapılmalıdır.

One Comment

Bir Cevap Yazın