yumuşak ve kabuksuz tavuk yumurtaları

Yumuşak veya kabuksuz yumurtlama yaşlı tavuklarda ve iyi verime sahip melez tavuk ırklarında yaygın görülen bir durumdur.

Yumuşak kabuklu yumurtalar oluşmasının bazı nedenleri

İyi verime sahip tavuklarda hızlı yumurta üretim sürecinden meydana gelebilmektedir.

Sıcak havalarda ince kabuklu veya kabuksuz yumurta oluşabilmektedir. Sıacak havalar daha çok tavukların daha az gıda alımları ile ilgilidir. Hava sıcaklıkları normele döndüğü zaman bu durum normale dönmektedir.

Tavuklarda yumurta kabuğunu oluşturan malzeme yetersiz olabilmektedir. Tavuk yemindeki kalsiyum oranı yetersiz olabilmektedir. Tavuklar serbest olarak yetiştirilip kuma erişimi olsa bile kalsiyum yeterli olmayabilir bu durumda kalsiyum takviyesi yapmanız gerekebilir.

Tavuklar yaşlandıkça daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymaktadırlar. Yaşlı tavuklar yeterli kalsiyum alamıyorsa yumuşak kabuklu veya kabuksuz yumurta üretimi artar. Bu durum daha çok hibrit tavuk ırklarında (lohman brown,Nick brown vb.)  görülmektedir.

Tavuk yemlerindeki yetersiz protein,vitamin ve mineral kabuksuz yumurta oluşumuna sebeb olabilir. Örneğin D3 vitamini, kalsiyum ve fosfor tavuklarda daha güçlü kemik ve yumurta oluşmasını sağlar.

Kalsiyum emilim sorunu nedeniyle tavuklara yeterli kalsiyum sağlansa bile yumuşak kabuklu yumurta görülebilmektedir.

Tavuklardaki kilo sorunu ve et-yumurta kombine ırk tavularda da (saso,brahma vb) yumuşak kabuklu yumurta görülebilmektedir. Mısır gibi yağ yapan tahıllar tavuklarda yağ oluşmasına ve yumurtanın kabuksuz olmasına sebeb olabilir.

Stres faktörü tavuklarda kabuksuz veya yumuşak kabuklu yumurta üretmelelerine sebeb olabilir, stres faktörü ortadan kalktığında normale döner.

Bir süre yumuşak kabuklu veya kabuksuz yumurta görmeniz korkulacak bir durum değildir. Yumurtlama döneminin başındaki yada yumurtlama döneminin sonuna gelmiş tavuklar genellikle yumuşak kabuklu yumurta verir. Köy tavuklarında yumurta verimini etkileyen faktörleri hakkında buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın